O włoskich czasownikach + wzory odmian włoskich czasowników do ściągnięcia :)

Cari seguaci del mio blog e del mio sito facebook :)

Jedno z najczęściej zadawanych  pytań przez moich początkujących kursantów dotyczy ilości czasów w języku włoskim. Dlatego też dziś zajmiemy się czasownikami i czasami w języku włoskim.
Na końcu mała niespodzianka! :)

Przede wszystkim pamiętajcie, że język włoski posiada 3 koniugacje. Do pierwszej koniugacji należą czasowniki z końcówka w bezokoliczniku – are (np. amare), do drugiej z końcówką – ere (scrivere), do trzeciej – ire (dormire).W obrębie trzeciej grupy pojawiają się czasowniki należące do tzw. koniugacji III b z wrostkiem – isc (np. finire, preferire, capire).

W języku włoskim wyróżniamy 4 tryby:

  • tryb oznajmujący (indicativo) posiadający 8 czasów: presente (czas teraźniejszy), passato prossimo (czas przeszły dokonany), imperfetto (czas przeszły niedokonany),  passato remoto (czas przeszły dokonany odległy), trapassato prossimo (czas zaprzeszły), trapassato remoto (czas zaprzeszły odległy), futuro semplice (czas przyszły prosty), futuro anteriore (czas przyszły złożony)
  • tryb przypuszczający (condizionale) mający 2 czasy: condizionale semplice (przypuszczający prosty) i condizionale composto (przypuszczający złożony),
  • tryb rozkazujący (imperativo),
  • tryb łączący (congiuntivo) – bolączka wszystkich uczących się (a może też i Włochów??:) )  posiadający 4 czasy: congiuntivo presente (teraźniejszy), congiuntivo passato (przeszły dokonany), congiuntivo imperfetto (przeszły niedokonany), congiuntivo trapassato (zaprzeszły).

Poniżej schemat podziału czasowników według czasów, trybów, osób i koniugacji.

10633592_831114180281888_7490251587561181017_o

Na koniec mała niespodzianka przygotowana specjalnie dla Was :) – tabelka z końcówkami  włoskich czasowników regularnych w różnych czasach i trybach :) Możecie pobrać ją w formie pdf tutaj:   coniugazione dei verbi italiani, wydrukować, powiesić w dobrze widocznym miejscu i najlepiej jak najszybciej zaprzyjaźnić się z nią;)

 

 

Buono studio a tutti Voi!! :)

M.

Bezpłatny ebook.

1000 najpopularniejszych wyrazów w języku włoskim i 215 ciekawostek na temat Włoch

Administratorem Państwa danych osobowych jest Szkoła Językowa VIA ITALIA Magdalena Szczepanik-Zielonka z siedzibą przy ul. Wysockiego 3/70, 27-200 Starachowice.Dane podane w formularzu, które są dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania. W razie pytań prosimy o kontakt na: biuro@via-italia.pl

Komentarze

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
5 lat temu

dziękuję:)

Aga
5 miesięcy temu

Pięknie!

Wpisy

Przepis na włoskie tiramisù

Przepis na włoskie tiramisù

Dziś podzielę się z Wami moim ulubionym przepisem na oryginalne włoskie tiramisù! -- Najpierw ciekawostka: Nazwa składa się z czasownika "tirare"...

20 wskazówek jak nauczyć się skutecznie języka obcego" + planner!

Odbierz darmowy ebook

 

Udało się!

Pin It on Pinterest

Share This