Jak uczyć się ze świnką Peppa (Peppa Pig)? :)

6 lutego 2017

Dzisiaj przeniesiemy się do świata najmłodszych.  Czy jest wśród Was ktoś, kto nie słyszał o Peppa Pig? Ta urocza (carina) świnka (maialina) zawojowała świat. Różowa animowana postać (il personaggio animato) rozkochała w sobie maluchy (bimbi) w wieku przedszkolnym (in età pre-scolare) .  Fabuła bajki jest sympatyczna tak samo, jak i główna bohaterka. Krótkie epizody opowiadają o rodzinie  świnek. Peppa Pig razem z braciszkiem (fratellino) Georgem,  mamą Pig (mamma) i tatą Pig (Papà) mają mnóstwo przygód, które zawsze szczęśliwie kończą się i są powodem do  śmiechu (risata). Peppa to niezwykle przyjacielska świnka, która ma wielu znajomych: króliczkę Rebecę  (coniglio), owcę Suzy (pecora), Psa Danniego (cane) , zebrę Zoe (zebra). W kolejnych sezonach pojawiają się nowe postaci i coraz to ciekawsze przypadki.

Bajka czaruje swoją prostotą i nic dziwnego, że przyciąga przed ekrany telewizorów miliony najmłodszych. Co ciekawe była pokazywana w ponad 170 krajach!! Peppa i jej rodzina (la sua famiglia) podbiła również wspaniałe Włochy. Także tutaj, w włoskich marketach różowa buźka będzie się do Was uśmiechać z opakowania pasty do zębów (dentifricio), plecaków (zaini), ubrań (vestiti), wszystkiego!

Fenomen tego zjawiska dziwi, zachwyca i przydaje się w …nauce. I o ile dzieci o uczeniu się z bajki nie myślą, tylko poddają się chwili i dobrze bawią wraz z małą świnką, o tyle dorośli mogą przy okazji spędzaniu czasu ze swoimi pociechami czerpać z tego również niesamowitą radość i przy okazji przekonać się, czy cokolwiek rozumieją z świnkowego dialogu. Bajki obcojęzyczne stanowią świetne uzupełnienie procesu uczenia języka, czy są atrakcyjną alternatywą spędzania wolnego czasu.

Jednak to nie wszystko! Bajka Peppa Pig niesie ze sobą pozytywny przekaz (il messaggio positivo), który przekazywany jest na dzieci. Po obejrzeniu kilku odcinków przekonacie się, że każdy może być wzorem do naśladowania dla innych, każdy jest wyjątkowy (speciale),  każdy ma jakiś ukryty talent (talento) -jak chociażby skakanie w kałużach (saltare nelle pozzanghere)! Bajka uczy wartości, takich jak przyjaźń (amicizia), szacunek dla odmienności (il rispetto della diversità), troskę o środowisko (il rispetto dell’ambiente), znaczenie zdrowego odżywiania (l’importanza di mangiare cibi sani) i rolę aktywności na świeżym powietrzu  (attività all’aria aperta).

Macie wolne pięć minut? Może chcecie zabić nudę (ammazzare la noia) Nie dajcie się prosić i oglądnijcie razem ze mną śnieżny odcinek, bo w końcu mamy zimę! (inverno)

ps. Oczywiście, we wszystkim należy zachować umiar, oglądanie godzinami telewizji, zaprzeczy wszystkiemu co powyżej. Doskonale wiadomo bowiem, że nałogowe siedzenie przed szklanym ekranem to prosta droga do otyłości  (obesità), izolacji (isolamento) i wielu innych przypadłości :)

 

Kategorie

Inne wpisy

Przepis na włoskie tiramisù

Przepis na włoskie tiramisù

Dziś podzielę się z Wami moim ulubionym przepisem na oryginalne włoskie tiramisù! -- Najpierw ciekawostka: Nazwa składa się z czasownika "tirare"...

Słów kilka o twórczości Eleny Ferrante

Słów kilka o twórczości Eleny Ferrante

Kto z Was przeczytał „I giorni dell’abbandono” (polski tytuł „Czas porzucenia”) Eleny Ferrante?  Osobiście czuję się trochę rozczarowana...

Krótka historia makaronu

Krótka historia makaronu

Czy spaghetti to ... chiński wynalazek? Rzut okiem na gastronomiczną historię Włoch, czyli jak powstał makaron i dlaczego we Włoszech jest tak...

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 wskazówek jak nauczyć się skutecznie języka obcego" + planner!

Odbierz darmowy ebook

 

Udało się!

Pin It on Pinterest

Share This