Dokąd na Walentynki? Miłosny poradnik

Dokąd na Walentynki? Miłosny poradnik

Święty Walenty, od którego imienia pochodzi nazwa święta, jest patronem dnia zakochanych już od 1496 r. Dzień ten, z roku na rok, jest coraz huczniej obchodzony, a ilość gadżetów, pomysłów i ozdób dedykowanych zakochanym oszałamia.

Gdzie świętować Dzień Zakochanych (la festa degli innamorati)? Może we Włoszech? Poza tym, czy może być coś bardziej romantycznego? No oczywiście Paryż, ale my uczymy się mówić po włosku, dlatego udamy się do kraju San Valentino:)

Przed Wami krótki poradnik o najbardziej całuśnych miejscach w kraju o kształcie buta.

Verona

La Casa di Giulietta

Verona, miasto Romea i Julii (Romeo e Giulietta). Miłość dwojga ludzi pochodzących ze skłóconych ze sobą rodów zna cały świat. To właśnie w Weronie możecie zobaczyć legendarny balkon, na którym Julia wypatrywała swojego ukochanego. Magia tego miejsca sprawia, że spełniają się życzenia, wystarczy napisać list do Julii i czekać na spełnienie najskrytszych pragnień. Verona to miejsce idealne, by jechać tam ze swoją połówką, czy też w poszukiwaniu miłości. Można też składać prośby do bohaterki Szekspirowskiego dzieła, aby miłość swojego życia dopiero odnaleźć.

Cinque Terre

La via dell'amore

Cinque Terre to pięć miasteczek położonych na riwierze liguryjskiej. Monterosso, Vernazza, Riomaggiore, Corniglia oraz Manarola, przyciągają jak magnes turystów z całego świata, głownie za sprawą kolorowych domków nad morskimi urwiskami. Liczne zatoczki, plaże, groty, drzewa oliwkowe… ciężko o piękniejszą scenerię. Pomiędzy Riomaggiore a Manarola znajduje się Szlak zakochanych (Via dell’Amore). Ten zaledwie 20 minutowy spacer nad brzegiem morza to idylla dla zakochanych, spragnionych romantycznej scenerii na miłosne wyznania.

Venezia

Canal Grande

Wenecja to jedno z piękniejszych miast nie tylko we Włoszech, ale i na świecie. Ze swoimi licznymi kanałami, łódeczkami, wysepkami, a przede wszystkich niezwykłą atmosferą…ehhh…raj dla zakochanych. Jeżeli szukacie wyjątkowej „rozrywki” na ten szczególny dzień, to idealny będzie rejs gondolą po Canal Grande. Dwa wtulone ciała, romantyczne nucenie gondoliera, ciepły koc i Wenecja. Czego chcieć więcej?

Roma

Ponte Milvio con Lucchetti

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, zwłaszcza w Walentynki. Jeżeli chcecie zostawić ślad Waszej wielkiej miłości, możecie to zrobić zaczepiając na moście Milivio kłódkę, tzw. lucchetti dell’amore. Są ich tysiące, a za każdą kryją się uczucia, plany, wyznania i radość. Czysta magia!

Terni

3 cioccolentino terni

Tysiące zakochanych co roku odwiedza Terni. To właśnie tam znajduje się Bazylika Świętego Walentego. Legenda głosi, że biskup miasta jako pierwszy udzielił ślubu pogance i chrześcijaninowi. Ale to nie wszystko, przy grobie patrona piętrzą się stosy listów, aby pomógł znaleźć drugą połowę. I pomimo, że miasto nie należy do wybitnie romantycznych, to nie ma to znaczenia. To właśnie tu, można być blisko Świętego Walentego, jak nigdzie do tej pory.

A może macie swoje własne miejsca godne polecenia na 14 lutego?:)

Buona festa di San Valentino!
Happy Valentine’s Day!
Feliz día de San Valentín!
Udanych Walentynek!

 

 

 

 

 

Krzywa wieża w Pizie

Krzywa wieża w Pizie

Z czym kojarzy Wam się Piza? (nie mylić z pizzą) Oczywiście z Krzywą Wieżą. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego właściwie Krzywa Wieża jest krzywa? Zacznijmy jednak od początku. Jej budowa rozpoczęła się w 1173 r, jednak niestabilne podłoże piaszczysto – gliniaste sprawiło, że zaczęła się ona odchylać od pionu bardzo szybko od rozpoczęcia prac, w 1185 r.  Nie był to jednak wystarczający powód, aby wstrzymać roboty budowlane. Dwa wieki później ósma i zarazem ostatnia kondygnacja zwieńczyła dzieło i w roku 1372 wieże oddano do użytku.

Warto wiedzieć, iż wieża powstała docelowo jako dzwonnica przykatedralna, była częścią większego kompleksu Campo dei Miracoli (Plac Cudów) składającego się z Katedry Santa Maria Assunta, Torre Pendente – Krzywa Wieża, Baptysterium San Giovanni. Miejsce to jest imponujące zarówno pod względem monumentalnych zabytków, jak i samej powierzchni, która sięga 8,87 ha. Ten niepowtarzalny obszar został w 1987 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem plac katedralny to wizytówka dziedzictwa kulturowego o uniwersalnej wartości.

Zaprojektowana przez Guglielmo i Bonanno Pisano przykościelna dzwonnica została zbudowana z białego marmuru na planie okręgu, jak wcześniej wspomniano, posiada osiem kondygnacji, sześć środkowych pięter otaczają charakterystyczne  ażurowe galeryjki. Te bogate zdobienia kojarzą się ze stylem bizantyjskim, ale reprezentują one odmienny trend architektoniczny – romański, a bardziej szczegółowo pizański. Wewnątrz budowli znajduje się spiralna klatka schodowa licząca 293 schody. Zaś masa wieży sięga 14 tysięcy ton!

 

Jej wysokość jest imponująca, 55 metrów robi ogromne wrażenie. Jednak to nie wysokość sprawiła, że jest znana na całym świecie, ale zwiększające się odchylenie od pionu. Zaledwie 1 milimetr odchylenia rocznie sprawił , że w ciągu stuleci zdążyła odchylić się o ponad 5 metrów.  W latach 90 XX wieku odchylenie sięgało ponad 5,5 metra, co przesądziło o zamknięciu obiektu dla zwiedzających. Do 2001 r. udało się zniwelować nachylenie do tego, które wystąpiło w 1838 r. Na chwilę obecną wynosi ono 4,6 metra!!!

Krzywa Wieża w Pizie nie jest jednym odchylonym obiektem tego typu na świecie. Krzywe wieże można podziwiać Suurhusen w Niemczech,  w Irlandii (w hrabstwie Galway), w Chinach, w Holandii, w Kanadzie czy w wielu innych krajach, a także w Polsce. Toruńska Krzywa Wieża jest odchylona od pionu o prawie 150 cm, zaś ta w Ząbkowicach Śląskich o ponad 2 metry.

Jednak to właśnie do Piza skradła serca turystów z całego świata i rocznie miasto to odwiedza 10 milionów spragnionych wrażeń i niezwykłych widoków zwiedzających. A czy Wy Drodzy Czytelnicy, mieliście już okazję zobaczyć to przekrzywione cudo architektoniczne na własne oczy?

 

Zima we Włoszech – co zobaczyć?

Zima we Włoszech – co zobaczyć?

 

Czas urlopu często kojarzony jest wyłącznie z latem, dlaczego jednak nie oddać się zwiedzaniu zimą? Teraz, w okresie ferii zimowych, podsyłam Wam propozycję odwiedzenia kilku włoskich miast, które idealnie prezentują się w każdej porze roku, a przede wszystkim zimą!

Torino -Turyn

Miasto to wraz Mole Antonelliana  jest piękne o każdej porze roku, czy słońce (il sole), czy deszcz (la pioggia), nie ma to znaczenia. Turyn zachwyca i łączy w sobie historię (storia), kulturę (cultura), rozrywkę (divertimento) i gastronomię (gastronomia).  Od Piazza Vittorio do Piazza San Carlo, wzdłuż  (in lungo) i wszerz (in largo) rozciągają się miejskie parki, a jeżeli będziecie zmęczeni lub zmarznięci po zjedzeniu gorących gnocchi al castelmagno poczujecie  się na nowonarodzeni. W okresie zimowym nie przegapcie le Luci d’artista, iluminacji świetlnej, która rozpromienia miasto i nadaje mu świątecznej błogiej atmosfery.

Spoleto

Wyobraźcie sobie blask, który odbija się od śniegu i rozjaśnia delikatnie la Rocca Albornoziana lub Cattedrale di Santa Maria dell’Assunta. W zimowej scenerii często będziecie wstrzymywać oddech z zachwytu nad otaczającym Was pięknem. Spoleto, szczególnie zimą, przyozdabia się w unikalną paletę barw. Szybka gorąca kawa w jednej z wielu lokalnych kawiarni i możecie iść dalej, podziwiać chociażby il Teatro Romano lub il Museo Archeologico Statale, żeby zanurzyć się w przeszłości (per un tuffo nel passato).  Jeżeli jest Wam nadal zimno, to ciało i żołądek rozgrzeje i strangozzi alla spoletina. Na pewno stwierdzicie, że jeden dzień tutaj to stanowczo za krótko!

Trento

Być może nie odczuwacie potrzeby, aby odwiedzić  Trento zimą, jednak o tej porze roku, gdy turystów jest mało, o wiele łatwiej dostrzec elegancję i ducha historii kryjące się w tym mieście. To tutaj łączy się natura z kulturą, wydają się eksplodować (esplodere) i pokazywać (mostrarsi) z jak najlepszej strony czy to pod postacią zimowego chłodu, który spowalnia miasto, czy też pod śnieżną pierzynką otulającą krajobraz.

La Basilica di San Vigilio, il Castello del Buonconsiglio , il Palazzo Pretorio  – jest co zwiedzać. Jeśli kochacie sztukę za nic nie możecie przegapić  il MUSE e il MART, w deszczowe popołudnie idealna rozrywka dla duszy. Jeśli pogoda jest ładna to możecie udać się na jezioro Toblino, zakochacie się w tym miejscu.

Bologna

Jeśli nigdy nie myśleliście o odwiedzeniu Bolonii zimą, czas to zmieni! Będąc tam chociażby w styczniu na pewno dostrzeżecie piękno tego miasta. A za sprawą ciepłych tortellini pokochacie Bolonię jeszcze bardziej. Piazza Grande, la Fontana di Nettuno, pałace, Bazylika San Petronio -la Basilica di San Petronio, la Torre degli Asinelli. Bolonia na pewno Was nie rozczaruje (deludere)

Aosta

La Porta Pretoria, il Teatro i  l’Anfiteatro Romano, La collegiata di Sant’Orso, słynny klasztor romański (il famoso chiostro romanico), wszystko to majestatyczne (maestosi) i jakże piękne (bellissimi) przeniesie Was w dane czasy chwały. Wysokie szczyty (le vette) z ośnieżonymi wierzchołkami (le cime innevate) otaczają miasto jak  magiczny krąg (un cerchio magico). 

w styczniu może być tutaj zimno, oj może, jednak radość (la gioia) po zjedzeniu gorącego fondue (una bollente fonduta) z wybornych serów sprawi, że zapomnicie o szalejącym na zewnątrz mrozie.

 

Salsomaggiore Terme

Wybierając Salsomaggiore uciekniecie od codziennej rutyny (la routine quotidiana), zregenerujecie ciało i umysł. Lokalizacja i charakter miasta rozpieści Was (coccolare) mnóstwem możliwych do wyboru zabiegów (trattamenti) z licznych stref piękna.  Sprawią one, że samopoczucie i dobry humor na długo Was nie opuszczą. W połączeniu z niezwykłą architekturą miasta i boską kuchnią, poczujecie się jak w raju. Aaaaa nie zapomnijcie o il castello di Scipione, małe cudeńko, które znane nielicznym. W Salsomaggiore uaktywnicie Wasze wszystkie zmysły.

Co najbardziej skradło Wasze serce?

A może do sauny?

A może do sauny?

Cortina d’Ampezzo, zimowa stolica Włoch, od zawsze wabi (richiamare) gości wszelkiego typu (visitatori di ogni tipo). Jeżeli wśród czytelników są narciarze, to wiedzą dlaczego.  Ten piękny rejon położony w północno – wschodniej części kraju ma do zaoferowania trasy o rozmaitej skali trudności i długości. Kilometry ścieżek pozwalają oddawać się białemu szaleństwu do upadłego. Sława Cortina d’Ampezzo ugruntowała się po 1956 roku, kiedy to odbyła się tutaj Olimpiada Zimowa, obecnie można śledzić w tym rejonie zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Cortina to miejsce wypoczynku najbogatszych tego świata, gwiazd kina, polityków, a nawet Jamesa Bonda…

„Królowa Włoskich Dolomitów” oprócz sław światowego formatu, białego puchu i fantastycznych narciarskich warunków kryje coś jeszcze…

Region ten, to dla wielu synonim dobrobytu (sinonimo di benessere), ale przede wszystkim relaksu w niesamowitych okolicznościach przyrody, który oferuje Il Rifugio Lagazuoi. Relaks to nie byle jaki, znajduje się na wysokości 2752 metrów wysokości (metri di altitudine). To właśnie tutaj możesz wygrzać kości w fińskiej saunie (la sauna finlandese), położonej  na dachu włoskich Dolomitów! Sauna wykonana jest z drzewa modrzewiowego (legno di larice), kształtem przypomina ogromną tubę, która kryje klimatyczne wnętrze, a widok dookoła …nie ma nic lepszego (non c’è niente di meglio). Po intensywnym dniu (dopo un’intensa giornata) na nartach można korzystać z życia (godere) w saunie fińskiej, w miedzyczasie podziwiać panoramiczny widok (una veduta panoramica) na jeden z najbardziej malowniczych (suggestivi) pejzaży (paesaggi) w Dolomitach.

Otwarta jest od 23 grudnia do 31 marca w okresie zimowym (il periodo invernale) oraz od 28 czerwca w okresie letnim (estivo).

Po wcześniejszej rezerwacji (su prenotazione) za 15 euro za osobę możecie oddawać się ciepełku przez 45 min.  Cena zawiera sesje w saunie, szlafrok (accappatoio) i żeton na prysznic (gettone per la doccia). Sauna otwarta jest w godzinach 9-16

To z całą pewnością ekstremalna (estremo) forma relaksu, która gwarantuje wielozmysłowe (multisensoriale) doświadczenie. Czy nie chcielibyście spróbować sauny w takich okolicznościach przyrody? Bo jak TAK!

.

 

Carnevale di Acireale

Carnevale di Acireale

Nel clamor del Carnevale
svelta la tristezza scappa
ed è cosa assai normale
che arrivi Peppe Nappa.
Col vestito celestino
corre e gioca a girotondo,
sembra sempre ragazzino
mette sottosopra il mondo.
Porta a spasso un gran cappello
su un testone portentoso,
lui si crede molto bello
perch’è proprio vanitoso !
Dicon sia tonto un poco
ma la cosa non lo turba,
la sua vita è solo gioco
e la mente forse furba.
Son Peppe Nappa siciliano,
mascherina un po’ da niente
ma ho il cuore nella mano
e il sorriso do alla gente.

Niemalże każdy słyszał o karnawale w Wenecji, jednak to nie jedyne miejsce we Włoszech, gdzie  dość spektakularnie obchodzi się ten okres. Sycylia z całą pewnością należy do jednego z nich. Podczas gdy w Wenecji to lot Anioła inauguruje rozpoczęcie świętowania, na Sycylii zwiastunem jest przybycie Peppe Nappy na kutrze rybackim. Postać ta ma szczególne znaczenie dla miejscowości Siacca, gdzie na czas karnawału oddaje się Peppe Nappie klucze do miasta, co jest symbolem przejęcia przez niego władzy. Król karnawału towarzyszy uczestnikom przez wszystkie dni zabawy. Na jego cześć odbywają się konkursy, biegi, zabawy w przebierańców. Spalenie jego kukły na rynku  kończy huczne obchody i zwiastuje nadejście Wielkiego Postu.

Jeżeli będziecie w tym okresie na Sycylii to koniecznie odwiedźcie miejscowość Acireale,  na wschodnim wybrzeżu wyspy, w prowincji Katania. Do największych atrakcji tego regionu należy przejazd tematycznych platform, zakamuflowanych samochodów. Każdy z tych niesamowitych pojazdów bierze udział w konkursie. Przebrania i dekoracje mają przesłanie metaforyczne, nawiązują do wydarzeń w polityce, przedstawiają postacie z filmów czy pierwszych stron gazet. Niejednokrotnie platformy mają ruchome elementy, które robią obłędne wrażenie na tłumie gapiów.Ogromne znaczenie ma więc tutaj pomysłowość no i samo wykonanie karnawałowych kukieł. W korowodzie biorą udział także tancerze, grupy folklorystyczne, no i oczywiście przebierańcy. Na pewno jest wesoło!!!

Karnawałowe zabawy w miasteczku sięgają XVI wieku, kiedy to mieszkańcy Acireale spontanicznie organizowali wspólne świętowanie. Początek XVII wieku to pojawienie się abbatazzi, ulicznych śpiewaków oraz poetów, którzy to parodiowali klasę rządzącą. Natomiast pierwsze wozy papier-mâché pojawiły się 1880 roku. Prace nad ich wykonaniem trwają wiele miesięcy, papierowo – gipsowe formy czy figury muszą odpowiednio długo schnąć, by potem móc je przyozdobić i zaprezentować światu.

Tradycja ozdabiania platform z czasem ewoluowała, by w na początku XX wieku zobaczyć wozy ozdobione  kwiatami. Natomiast lata 50 ubiegłego  to pojawienie się mini – wozów, na których swoje stroje prezentowały dzieci. Charakter tego regionu sprzyja kultywowaniu tej niesamowitej tradycji, w miasteczkach jest sporo zakładów rzemieślniczych, co jest nie bez znaczenia, z roku na rok udoskonalają one konkursowe platformy i zaskakują pomysłowością. Tak świętowała Sycylia w 2017 roku!

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

Palio w Sienie – ciekawostki

Palio w Sienie – ciekawostki

Czy jest wśród Was osoba, która upodobała sobie historię czasów średniowiecza? Jeżeli tak, to koniecznie musi wybrać się do Sieny. To właśnie tam odbywa się słynny toskański festyn na cześć Matki Boskiej, którego oprawa przywodzi na myśl baardzo dawne czasy i można poczuć ducha historii przechadzającego się wśród tłumu.  Palio przyciąga rzesze turystów z całego świata. Wszyscy bowiem chcą zobaczyć  szaleńczą gonitwę wystrojonych jeźdźców wokół placu Piazza del Campo.

Początki il Palio sięgają 1644 roku, wtedy to odbyły się pierwsze wyścigi, które trwają do dziś. Zawody odbywają się dwa razy w roku 2 lipca i 16 sierpnia.

Terytorium miasta Siena jest podzielone na siedemnaście dzielnic (Contrada), funkcjonują one niemalże jak małe miasteczka, zespolone, przez to nadrzędne, w całość. Co więcej każda z dzielnic ma swój herb i nazwę, identyfikację, zwyczaje. I tak mamy: Aquila (Orzeł), Bruco (Gąsienica), Chiocciola (Ślimak), Civetta (Sowa), Drago (Smok), Giraffa (Żyrafa), Istrice (Jeżozwierz), Leocorno (Jednorożec), Lupa (Wilczyca), Nicchio (Muszla), Oca (Gęś), Onda (Fala), Pantera (Pantera), Selva (Las), Tartuca (Żółw), Torre (Wieża) i Valdimontone (Baran).

źródło

Reprezentowanie Contrada to niemały zaszczyt. W zawodach może brać udział jedynie dziesięciu dżokejów (i fantini) reprezentujących dzielnice. O ich wyborze decyduje losowanie, co tylko zagęszcza emocjonująca atmosferę.

źródło

Sam wyścig dookoła Piazza del Campo trwa zaledwie 75 sekund, jednak będzie to najbardziej emocjonująca minuta w Waszym życiu. Nie obowiązują tutaj w stu procentach czyste reguły. Porwania dżokejów przed wyścigiem, przekupywanie jeźdźców, zrzucanie siebie nawzajem z koni, szturchanie…najważniejsza jest wygrana. Ci co lubią hazard mogą pokusić się o postawienie sumki na ewentualnego zwycięzce. Stawki w zakładach są ogromne! Emocje udzielają się wszystkim, także zwykłym obserwatorom. Trzy okrążenia wokół rynku i wszystko staje się jasne. Kto będzie dzierżył palmę zwycięstwa.

źródło

Warto zjawić się w Sienie na kilka dni przed wyścigiem. Od 29 czerwca do dnia zawodów i analogicznie od 13 sierpnia można być świadkiem tzw. la tratta. Jest to nic innego jak prezentacja koni i wybór tych najlepszych. Tradycji Palio towarzyszą festyny na świeżym powietrzu. Stoły uginające się od pizzy i innych włoskich smakołyków.

Jeżeli zainteresowałam Was odrobinę warto wejść na oficjalną stronę, tam znajdziecie wyczerpujące informacje na temat Palio.