Nawyku, gdzie jesteś?

Nawyku, gdzie jesteś?

Styczeń już za nami, większość z Was zrobiła zapewne listę celów do osiągnięcia na ten rok. Pewnie część z nich dotyczy nauczenia się, opanowania, czy wyszlifowania języka obcego. Z doświadczenia wiem, że pierwszy zapał wyparował i powoli wkradł się brak motywacji, z całym zapasem wymówek. Oj wymówki mają to do siebie, że znajdują się same i wystarczy sekunda, by mieć ich cały zapas pod ręką.

Entuzjazm ma to do siebie, że znika równie szybko jak się pojawił. A co najgorsze jest złym doradcą. Początkowo w naszej głowie snują się wizję, jak podchodzimy do egzaminu językowego, ba! My już mamy certyfikat  w ręce! Wizualizacja naszych zdolności wznosi nas oczami wyobraźni na wyżyny i nagle kończy się paliwo, a my siedzimy osowiali, bo wiemy, że nic z tego nie będzie. Znowu się nie udało. W tym stanie przeczekamy do kolejnego stycznia i znowu sobie naobiecujemy cudów.

Aby zapobiec takiemu wypaleniu i doprowadzić nasze cele do szczęśliwego finału  nie wystarczy sam zapał, potrzebny jest NAWYK.  Część z Was pomyśli, że poza lenistwem nie ma lepszych genów. Nic bardziej mylnego:) Trochę wiary w siebie Drodzy Czytelnicy.

Zajmijmy się przez chwilę sprawą nawyków. Dam wam przykład z pójściem do kina, idziemy na film, sięgamy po paczkę chipsów, jemy jeden po drugim. Wiemy, że przybywa nam od nich centymetrów tu i ówdzie, ale to silniejsze. Kino to taki rytuał, który kojarzy się z czymś niezdrowym, pysznym, zakazanym i jedzonym tylko tam (chociaż niekoniecznie). Czy w kinie sięgamy po sałatę i ogórki? …..Znacie odpowiedź. To kwestia nawyku. Kino = CZIPSY, POPCORN. Mamy to zakodowane od zawsze. A gdyby jednak zmienić ten szyfr na coś innego? Przeprogramować swoją głowę na marchew i jabłko?

Mawia się, że potrzeba 30 dni, aby przekodować swoje działania/ myśli na inne tory. Wiadomo, że nawyki mogą być dobre i złe. My będziemy wzbudzać w sobie jedynie te dobre, złych uczymy się samoistnie i nie trzeba tego nawet ćwiczyć. Jak w ogóle zacząć?

Wyznaczmy sobie za cel: CODZIENNIE PRZEZ 20 MIN BĘDĘ „OBCOWAŁA” Z JĘZYKIEM WŁOSKIM. Macie do wyboru:

 • książka po włosku
 • serial po włosku
 • film po włosku
 • włoska gramatyka
 • czytanka po włosku
 • włoska muzyka
 • ćwiczenia audio po włosku

Tak, tak wszystko po włosku. Możecie zacząć czytać jakąś dowolną książkę w tym języku, za miesiąc będziecie mieli za sobą pierwsza obcojęzyczną lekturę na koncie!

Samo wyznaczenie celu to jeszcze nie wszystko, to musi Wam „wejść w krew”. Dlatego warto wyznaczyć sobie porę kiedy będziecie to robić. Zdaje sobie sprawę, ze grafiki możecie mieć napięte do granic możliwości, jednak sztuka wymaga ofiar. Wyznaczenie jednej godziny, nauczy Was systematyczności, stanie się rutyną, a stąd prosta droga do nawyku.

Starajcie się wyznaczać jeden nawyk na raz, ambitnie możecie chcieć więcej, jednak nie ma co przeciążać głowy taka odpowiedzialnością. Dajcie sobie miesiąc, jeżeli Wam się spodoba to dołóżcie następny. Tym bardziej, że pierwszy cel stanie się pełnoprawnym nawykiem, a drugi będziecie wdrażać w życie, tam samo jak ten pierwszy.

Pomocne może być zakomunikowanie tej walki światu, w erze cyfrowej możecie opublikować to postanowienie i spowiadać się publicznie każdego dnia z małego sukcesu. Nic nie działa lepiej jak obawa przed publiczną kompromitacją. Bo wtedy nie przegrywacie jedynie ze sobą, ale musicie przyznać przed innymi, że się nie udało. Brzmi drastycznie? Czasem nie ma innej rady, jak mieć nad sobą bat:) Poza tym, znajomi będą was dopingować i wtedy wszystko wydaje się łatwiejsze do zrealizowania.

 Dzisiaj jest pierwszy dzień Waszego nowego nawyku!!!! To co? Podejmiecie wyzwanie? Nie macie nic do stracenia.

Włoski bez cenzury

Włoski bez cenzury

Włoski bez cenzury nie jest książką nową, ukazała się ona na rynku już jakiś czas temu, dokładnie w 2008 roku. Jednak dopiero od dwóch dni jestem posiadaczką tej pozycji i nie omieszkam podzielić się z Wami opinią na jej temat. Już sam opis książki, który można znaleźć na stronach księgarni internetowych wydał się dość interesujący.

Zobaczcie sami:

Chcesz pogadać z piękną Włoszką lub przystojnym Włochem? Żaden problem! W tej książce znajdziesz 13 rozdziałów z ostrymi tekstami i wskazówkami na temat:

 • podrywu – najlepsza nawijka, oryginalne komplementy
 • imprez i tańców – jazzy drinki, cool muza
 • seksu, seksu, seksu…
 • języka techniki – maile, czaty, SMS-y
 • sportu i gier
 • krwiożercze okrzyki bojowe przydatne na boisku i przy konsoli
 • ciała i jego najważniejszych części…
 • gestów, dzięki którym nigdy nie zostaniesz bez słów

Włoski bez cenzury to książka niezbyt gruba, 108 stron  zmieści się w torebce czy kieszeni. Można ją spokojnie kartkować w autobusie, czy czekając na koleżankę w kawiarni. Czcionka jest duża, strony czytelne.

W każdym rozdziale znajdziecie interesujące fakty

Krótkie mino dialogi

i ciekawostki

Włoski bez cenzury to pozycja wydawnictwa Langenscheidt, która warto przestudiować.

Prawda jest taka, że to nie o gramatyce będziecie rozmawiali z obcokrajowcem, a o życiu, codzienności. W większości przypadków, gdy Wasza edukacyjna droga dopiero się rozpoczyna, wypowiadane przez 100% Włocha zwroty mogą wydawać się zaklęciami czarownika na środku pustyni.

Idiomy, tajemne skróty, wyrażenia potoczne, to właśnie tymi składowymi żyje język. Włoski bez cenzury może pomóc w tym wszystkim i na pewno nie zaszkodzi. Oprowadzi Was po tej niegrzecznej stronie języka, o której mówi się rzadko.

Dajcie znać, jak Wasze wrażenia po lekturze:)

 

 

Dlaczego warto czytać w oryginale?

Dlaczego warto czytać w oryginale?

Znane włoskie powiedzenie odnoszące się do tłumaczeń brzmi: Traduttore, traditore (Tłumacz, zdrajca). Nie jest to łatwa rola, gdy oczekiwania względem efektu końcowego są tak wysokie. I podobnie jak przetłumaczenie książki na wybrany język, tak i czytanie w oryginale to wyzwanie. Podstawowym pytaniem, jakie sobie trzeba zadać na początku czytelniczej przygody, to: jaki jest Twój poziom znajomości języka? I być może zabrzmi to banalnie, jeśli nie znasz języka oryginału, sięgnij po wersję przetłumaczoną. Lepiej przeczytać taką, niż żadną!

Nie ma jasno określonego poziomu, od którego można sięgać po oryginały. Jedni lubią rzucać się na głęboką wodę przy swoim A 1 , inni czekają, gdy dobrną do znajomości na poziomie B 2. Na rynku literackim jest masa czytelniczych możliwości i każdy znajdzie coś, co go zadowoli.

Dlaczego zatem warto czytać w oryginale?

 • W oryginale odnajdziesz w 100% inwencję autora, dopieszczone słowa, metafory, całą literacką magię,
 • W procesie tłumaczenia kilka smaczków językowych może zostać zatraconych. Niejednokrotnie różnice kulturowe nie pozwalają na tak idealne przetłumaczenie języka oryginału, jakby się chciało. Ciężko poczuć taki klimat, jaki chciał przekazać autor. Dlatego oryginał wzniesie Cię na wyżyny literackich doznań
 • Jest to wyzwanie, zwłaszcza jeżeli język zawarty w tekście jest wyszukany, zaawansowany i po prostu trudny. Czytanie takiej pozycji może okazać się czasochłonne.  Świetnym rozwiązaniem wydaje się wówczas przeczytanie wersji przetłumaczonej, a następnie sięgniecie jeszcze raz do oryginału. Znając sens fabuły będzie się analizowało tekst przyjemniej.
 • Sięgając po oryginał musisz znać kontekst, jakiego dotyczy książka. Po prostu trzeba zanurzyć się w świat, w którym narodziła się powieść. Dzięki temu nie tylko wzbogacisz język, ale także wiedzę o danym autorze, kraju, być może jego historii etc.
 • Kiedy książka jest napisana w języku ojczystym autora, to przemawia w niej jego głowa, myśli, czasem poczucie przynależności do danej kultury językowej. Kiedy książka zostaje przetłumaczona, to zawiera ona myśli tłumacza, przemycony do niej zostaje, chcąc nie chcąc, jego świat. To nieuniknione.
 • Zadajesz sobie pytanie czy podołasz? Być może na początku masz wrażenie, że czytasz po chińsku, słowa wydają się obce, kompletnie nie znasz ich znaczenia. Możesz jednak odnieść się do kontekstu, spróbować zobaczyć ich sens poprzez kontekst właśnie. Struktury są za trudne? Nie przejmuj się, następnym razem je zrozumiesz. Czytając książkę, nie tylko kreujesz w wyobraźni świat, który stworzył autor, ale także budujesz jako czytelnik swój język. Wzbogacasz go o nowe słówka, idiomy czy konstrukcje.
 • Rozwijasz się językowo, nabierasz płynności, wzbogacasz swoją wiedzę
 • Nie musisz czekać  na pojawienie się w księgarniach tłumaczenia. Od razu sięgasz po książkę ulubionego pisarza, jeszcze ciepłą i pachnącą drukarnią

Teraz zamiast przywozić sobie z wakacji nowych butów, przywieź sobie na pamiątkę książkę:) Będzie to souvenir, który, ilekroć po niego sięgniesz, przypomni Ci cudowne chwile:)

Dreszczyk emocji po włosku

Dreszczyk emocji po włosku

Detective story, noir, thriller, policier, novela negra, mistery novel, czy można zawrzeć te terminy w jeden? We Włoszech i owszem, Giallo, pod tym słowem kryje się wszystko.

Termin giallo (żółty) jest stricte powiązany z włoską literaturą, a dokładnie z serią I Libri Gialli, których twórcą był Lorezno Montano. Książki te były publikowane we Włoszech przez wydawnictwo Mondadori od 1929 roku. Giallo był związany z kolorem okładki kryminałów, czy też drastycznych powieści z dreszczykiem i zbrodnią w tle.

Pierwszą książką z tej serii była „La strana morte del signor Benson” (S.S. Van Dine z 1929). I tak zaczęła się wielka włoska przygoda z kryminałem, która trwa do dziś.  Żółty, jako symbol rozpoznawczy detektywistycznej serii bardzo dobrze przyjął się w całym kraju. I po raz pierwszy kolor został przypisany do gatunku.

giallo3

Kryminały miały swoich wybitnych przedstawicieli na całym świecie. Weźmy z przykład chociażby Artur Conan Doyle i jego Sherlocka Holmesa.

Należy mieć jednak świadomość, że nie wszystkie znane i wybitne powieści powstały dekady temu. Obecnie gatunek ten cieszy się wielką popularnością i przy odrobinie talentu, pomysłu oraz szczęścia można stworzyć dzieło na miarę przygód intrygującego detektywa Holmesa.

Przed Wami dwie historie osób, których  życiowe perypetie nie wskazywały na to, że zostaną one pisarzami. Droga do ich literackiej sławy bywa pełna życiowych zakrętów.

Giorgio Faletti, urodził się w Asti w 1950 roku. W latach 80 zyskał popularność jako komik, występując w popularnym programie telewizyjnym. Kłopoty ze zdrowiem sprawiły, że porzucił tę profesję i zainteresował się światem muzyki, co zaowocowało jego udziałem podczas Festiwalu w San Remo. Po przygodzie z piosenką zajął się literaturą publikując z powodzeniem w 2002 roku swoją pierwszą powieść Io uccido (Ja zabijam), thriller, który sprzedał się w ilości ponad  miliona egzemplarzy!

giallo1

Massimo Carlotto urodził się w 1956 roku w Padwie. W latach 70 znalazł się w centrum jednej z najbardziej kontrowersyjnych zbrodni w historii Włoch. W 1976 zgłosił policji odkrycie ciała kobiety, która została zasztyletowana. Jego wersja mówiła, iż próbował ją ratować, jednak jego ślady w jej mieszkaniu i krew ofiary na ubraniu spowodowały, że został oskarżony o morderstwo i aresztowany. Skazany na więzienie zdecydował się uciec przed wymiarem sprawiedliwości, ukrywając się we Francji oraz Meksyku. Lata ucieczki, stresu, ponowne trafienie do więzienia pchnęły Massimo na skraj załamania nerwowego. Na szczęście kres absurdalnemu wyrokowi położył  Prezydent Włoch i w 1993 roku ułaskawił go. Fatalna przeszłość ostatecznie minęła i zapoczątkowała nowy rozdział w życiu Massimo Carlotto. Odtąd nie był już uciekinierem, a pisarzem. Jego pierwsza powieść Il fuggiasco, historia na wpół biograficzna, była początkiem wielkiej kariery.

giallo2

Te dwie historie ukazują, jak nieprzewidywalne bywają koleje losu, jak z samego dna, można trafić na szczyt. Jeżeli chcecie ocenić talent wspomnianych wyżej osób zapraszam do lektury. Tam fikcja  literacka miesza się z rzeczywistością tworząc dzieła, które za 100 lat być może zyskają sławę na miarę brytyjskiego detektywa.

„Inferno” Dan Brown, przeczytaj koniecznie, zanim pójdziesz do kina :)

„Inferno” Dan Brown, przeczytaj koniecznie, zanim pójdziesz do kina :)

Inferno to czwarta część powieści (il romanzo) Dana Browna, której bohaterem (il protagonista) jest historyk sztuki Robert Langdon. Amnezja (l’amnesia), draśniecie kulą (il proiettile), wstrząs mózgu (la commozione cerebrale) tym nas witają strony powieści. Nie brakuje też trupów i ścigających Langdona morderców. Oczywiście są też osoby przychylne naszemu bohaterowi, które będą pomagały mu rozwikłać zagadkę z piekła rodem, jak chociażby doktor Sienna Brooks.

Tytułowego piekła jest w książce sporo, i to nie byle jakiego. Gdy mowa o Piekle Dantego Alighieri (l’Inferno di Dante) to możemy być pewni iście dantejskich opisów, niezwykle oddziaływających na wyobraźnie i przerażająco dokładnych w każdym calu.

inferno-2

Źródło: Pinterest

Teksty Boskiej Komedii są wykorzystywane w książce często, a zawiła intryga z duchem czasu w tle nie raz sprawia, że włos się jeży. Nie brakuje symboli (il simbolo) i zagadek (l’indovinello), które sprowadzają na słynnego historyka ogrom kłopotów.

Inferno to raj dla maniaków Włoch, dzięki powieści zwiedzicie między innymi Florencję, zaznajomicie się z dziełem wszech czasów (la più grande opera letteraria di tutti i tempi), czego chcieć więcej?

Już niebawem do repertuaru kin dołączy  kolejna ekranizacja przygód słynnego profesora. Czy dorówna książce? Jak daleko będzie zgodna z pierwowzorem? O tym będziecie mogli przekonać się już 12 października. Tego dnia odbywa się światowa premiera (l’anteprima mondiale) Inferno w reżyserii Rona Howarda. Sięgnijcie do powieści, a być może i do Boskiej Komedii (Divina Commedia), oczywiście najlepiej w języku średniowiecznego poety (poeta medievale).

Pędźcie wiec do bibliotek (la biblioteca) i księgarni (la libreria), premiera tuż tuż…

Włoska prasa

Włoska prasa

 

We Włoszech jest około stu gazet, które ukazują się każdego dnia (i quotidiani). Niektóre, zwłaszcza te większe, można znaleźć na terenie całych Włoch, inne maja charakter bardziej lokalny (locale), jednak przyświeca im jeden cel, mają być źródłem informacji o mieście bądź regionie.

Trzy największe dzienniki o dużym zasięgu to: Il Corriere della sera, La Repubblica i La Stampa.

Za nimi są gazety specjalizujące się  w danych dziedzinach, jak La Gazzetta dello Sport i Il Corriere dello Sport, są to typowe dzienniki sportowe. Gazetą specjalizującą się w kwestiach ekonomicznych jest zaś Il Sole 24 Ore.

Oczywiście są też gazety skupiające się na polityce, jednak reprezentują partie i ruchy polityczne.

W dziennikach można znaleźć informacje na następujące tematy:

 • CRONACA – kronica
  • La cronaca nera – są to kroniki kryminalne, opisujące morderstwa (omicidi) i rozboje (rapine)
  • La cronaca rosa – zajmuje się życiem celebrytów, gwiazd, ploteczkami z wielkiego świata
 • POLITICA INTERNA E ESTERA – polityka krajowa i zagraniczna
 • COSTUME E SOCIETA’– zwyczaje i społeczeństwo
 • ECONOMIA E FINANZA – ekonomia i finanse
 • SCIENZA – nauka
 • CULTURA – kultura
 • SPORT – sport
 • SPETTACOLO – rozrywka

Oprócz dzienników na rynku dostępne są także magazyny (riviste), można je kupić nie tylko w kiosku (in edicola), ale także w supermarkecie (al supermercato) i stacjach benzynowych  (distributore di benzina).

Magazyny ukazują się przeważnie raz na tydzień (i settimanali) bądź raz na miesiąc (i mensili). Do największych zalicza się: L’Espresso, Panorama.

Oczywiście jest wiele innych z danej tematyki, jak na przykład: Motocross, La Cucina Italiana, Grazia, Donna Moderna.

Zachęcam Was do czytania włoskiej prasy codziennie – nawet 5 minut przy kawie spędzonych na lekturze włoskiej prasy poprawi znacznie Wasze umiejętności językowe.

Buona lettura!