Sicilian Ghost Story

Sicilian Ghost Story

„Sicilian Ghost Story” z 2017 roku,  baśń z  elementami dramatu, dzieło  Fabio Grassadonia i Antonio Piazza.

Sicilian Ghost Story to film o małej sycylijskiej wioseczce (un piccolo paese siciliano), na pograniczu lasu (ai margini di un bosco), w której mieszka Giuseppe (Gaetano Fernandez). Ten 13 -letni chłopiec (un ragazzino di tredici anni) pewnego dnia znika (scompare). Luna (Julia Jedlikowska), zakochana w nim (innamorata di lui) koleżanka z klasy (una compagna di classe), postanawia odnaleźć go. Jest zmuszona wejść do mrocznego świata, który pochłonął Giuseppe. Tylko niezniszczalna miłość (indistruttibile amore) będzie  w stanie wyzwolić go z otchłani ciemności.

Dwa reżyserzy przedstawili w filmie świat wyłącznie (prettamente) bajkowy (fiabesco), wplatając w fabułę sycylijską scenerię. Przeplatanie się ze sobą hipnotycznych obrazów zyskuje jeszcze bardziej na wartości odbiorczej dzięki zdjęciom fotografa Luca Bigazzi. Świat nadprzyrodzony (soprannaturale) miesza się z rzeczywistością (la realtà) pozostawiajac widza na granicy zachwytu.

Sicilian Ghost Story to przygoda na pograniczu jawy i snu, oglądnijcie zwiastun. A końca nie oczywiście Wam nie zdradzę, bo ominęło by Was to, co najlepsze.

 

Festwial Piosenki Włoskiej w San Remo

Festwial Piosenki Włoskiej w San Remo

Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo jest jednym z najstarszych w Europie, to on był pierwowzorem dla chociażby Konkursu Piosenki Eurowizji. Odbywa się rokrocznie od 1951 w miejscowości San Remo, biorąc od niej swoją nazwę.

Idea jego powstania miała za cel przełamanie wzorców, odejście od dotychczasowych schematów i okrycie świeżych muzycznych trendów, które porwą włoską widownię. Jak to w konkursie, ze wszystkich nadesłanych propozycji wybiera się kilkanaście utworów, które w drodze głosowania podlegają kolejnej selekcji. Do ścisłego finału kwalifikuje się ich zaledwie dziesięć i to właśnie między tą ścisłą dziesiątką rozgrywa się walka. A nagroda? Po pierwsze, artysta ma możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności. Po drugie, chwytający za zmysły utwór jest gwarancją czołowych miejsc w rankingach sprzedaży płyt.

Festiwal pomógł odkryć wiele talentów, przełomowy był na pewno rok 1958, wtedy to na festiwalu wystąpił Domenico Modugno ze swoim utworem „Nel blu dipinto di blu”, którego tytuł po wygranej skrócono do „Volare”. Piosenka ta trafiła do repertuaru międzynarodowych sław, jak Deana Martina czy Elli Fitzgerald. Stała się znana na całym świecie, a popularność zaowocowała 22 milionami sprzedanych egzemplarzy. Domenico Modugno wygrał festiwal czterokrotnie zostając nazwanym „ojcem nowoczesnej piosenki włoskiej”.

Penso che un sogno così non ritorni mai più:
Mi dipingevo le mani e la faccia di blu
Poi d’improvviso venivo dal vento rapito
E incominciavo a volare nel cielo infinito

Volare, oh… cantare, oh…
Nel blu dipinto di blu, felice di stare lassù
E volavo, volavo felice più in alto del sole ed ancora più su
Mentre il mondo pian piano spariva lontano laggiù
Una musica dolce suonava soltanto per me

Volare, oh… cantare, oh…
Nel blu dipinto di blu, felice di stare lassù

Ma tutti i sogni nell’alba svaniscono perché
Quando tramonta, la luna li porta con sé
Ma io continuo a sognare negli occhi tuoi belli
Che sono blu come un cielo trapunto di stelle

Volare, oh… cantare, oh…
Nel blu degli occhi tuoi blu, felice di stare quaggiù
E continuo a volare felice più in alto del sole ed ancora più su
Mentre il mondo pian piano scompare negli occhi tuoi blu
La tua voce è una musica dolce che suona per me

Volare, oh… cantare, oh…
Nel blu degli occhi tuoi blu, felice di stare quaggiù
Nel blu degli occhi tuoi blu, felice di stare quaggiù con te

Rok 1964 to otworzenie się San Remo na wykonawców zagranicznych, ranga festiwalu rosła, by zaledwie kilka lat później zanotować ogromny spadek popularności, który utrzymał się przez kilka kolejnych dekad. Dopiero rok 2010 odbudował nadwątloną sławę Festiwalu Piosenki Włoskiej.

W tym roku San Remo zainaugurowało 68 Festiwal, ten zeszłoroczny wygrał  34-letni  Francesco Gabbani, wykonujący własny utwór zatytułowany „Occidentali’s Karma”,  posłuchajcie więc „Zachodniej Karmy”.

Essere o dover essere
Il dubbio amletico
Contemporaneo come l’uomo del neolitico
Nella tua gabbia 2×3 mettiti comodo
Intellettuali nei caffè
Internettologi
Soci onorari al gruppo dei selfisti anonimi
L’intelligenza è démodé
Risposte facili
Dilemmi inutili
AAA cercasi (cerca sì)
Storie dal gran finale
Sperasi (spera sì)
Comunque vada panta rei
And singing in the rain
Lezioni di Nirvana
C’è il Buddha in fila indiana
Per tutti un’ora d’aria, di gloria
La folla grida un mantra
L’evoluzione inciampa
La scimmia nuda balla
Occidentali’s Karma
Occidentali’s Karma
La scimmia nuda balla
Occidentali’s Karma
Piovono gocce di Chanel
Su corpi asettici
Mettiti in salvo dall’odore dei tuoi simili
Tutti tuttologi col web
Coca dei popoli
Oppio dei poveri
AAA cercasi (cerca sì)
Umanità virtuale
Sex appeal (sex appeal)
Comunque vada panta rei
And singing in the rain
Lezioni di Nirvana
C’è il Buddha in fila indiana
Per tutti un’ora d’aria, di gloria
La folla grida un mantra
L’evoluzione inciampa
La scimmia nuda balla
Occidentali’s Karma
Occidentali’s Karma
La scimmia nuda balla
Occidentali’s Karma
Quando la vita si distrae cadono gli uomini
Occidentali’s Karma
Occidentali’s Karma
La scimmia si rialza
Namasté Alé
Lezioni di Nirvana
C’è il Buddha in fila indiana
Per tutti un’ora d’aria, di gloria
La folla grida un mantra
L’evoluzione inciampa
La scimmia nuda balla
Occidentali’s Karma
Occidentali’s Karma
La scimmia nuda balla
Occidentali’s Karma

Rok 2018 to muzyczni goście, którzy mieli swój udział w poprzednich edycjach festiwalu, wśród gwiazd wypatrujcie Nek, Renga, Max Pezzali, Gianni Nannini, Piero Pelù, Gino Paoli, Giorgia, Negramaro, Gianni Morandi, Biagio Antonacci, Fiorella Mannoia.

Historia Walentynek

Historia Walentynek

Czy wiecie dlaczego święty Walenty został patronem zakochanych? Dlaczego właśnie 14 lutego obchodzimy to święto? I czy jest to kolejny wymysł amerykańskiej kultury?

Początków Walentynek należy szukać w czasach średniowiecza. Obchodzenie ich prawdopodobnie nawiązuje do rzymskich Lupekariów.

Lupekaria to dawne rzymskie święto religijne ustanowione przez Euandrosa i obchodzone 15 lutego, a właściwie 14-15 lutego, z Dniem św. Walentego włącznie. Pierwotnie poświęcone Luperkusowi, pasterskiemu bogu plemion italskich chroniącemu przed wilkami.

O samym Walentym wiadomo niewiele. Informacje o patronie zakochanych są skąpe, a wersji co najmniej kilka. Trudno więc potwierdzać ich autentyczność. Jednak w każdej opowieści jest ziarno prawdy i to od Was zależy z którą z nich będziecie chcieli się utożsamić.

Walenty był biskupem obecnej Terni, miejscowości położonej 100 km od Rzymu. Inna wersja określa Walentego mianem kapłana rzymskiego, czy też lekarza. Jego śmierć datowana jest na 14 lutego 270 r.

Czym jednak zasłużył sobie na bycie patronem? Jedna z legend mówi, podczas gdy na cesarskim tronie zasiadał  Cesarz Klaudiusz II Got, obowiązywał  w kraju zakaz zawierania ślubów przez młodych mężczyzn, którzy o wiele lepiej mogli przysłużyć się armii. Ich miejsce było w legionach, a nie w domu. Nie mając rodzin byli całkowicie oddani sprawie, bez rozpraszania przez rodzinne zobowiązania. I tutaj pojawia się Walenty, który to złamał ten zakaz, błogosławiąc parom i zubażając legiony.

Inna legenda głosi, że Walenty zakochał się w niewidomej córce strażnika, która to pod wpływem jego głębokiej i prawdziwej miłości odzyskała wzrok. Okrutny cesarz, nakazał Walentego stracić, ten zaś przed śmiercią, napisał list do swojej ukochanej. Popisał go zwrotem  „dal tuo Valentino”, czyli od Twojego Walentego. To zapoczątkowało tradycję wysyłania miłosnych wyznań z takim właśnie podpisem.

Terni co roku staje się miejscem, do którego narzeczeni zjeżdżają właśnie 14 lutego, by przy grobie patrona zakochanych dać słowo, o powiedzeniu sakramentalnego tak, do końca roku.

Popularność tego święta łatwo zauważyć już na kilka dni przed, gdy wystawy mienią się na czerwono, a ze wszystkich sklepów, reklam, telewizji przypomina się o Walentynkach.

Święto to można obchodzić czy z ukochanym, czy z przyjaciółmi, bądź z osobami, które są dla nas ważne. A jeżeli tego święta nie lubicie, to można zagryźć chandrę czekoladowym sercem:)

Dokąd na Walentynki? Miłosny poradnik

Dokąd na Walentynki? Miłosny poradnik

Święty Walenty, od którego imienia pochodzi nazwa święta, jest patronem dnia zakochanych już od 1496 r. Dzień ten, z roku na rok, jest coraz huczniej obchodzony, a ilość gadżetów, pomysłów i ozdób dedykowanych zakochanym oszałamia.

Gdzie świętować Dzień Zakochanych (la festa degli innamorati)? Może we Włoszech? Poza tym, czy może być coś bardziej romantycznego? No oczywiście Paryż, ale my uczymy się mówić po włosku, dlatego udamy się do kraju San Valentino:)

Przed Wami krótki poradnik o najbardziej całuśnych miejscach w kraju o kształcie buta.

Verona

La Casa di Giulietta

Verona, miasto Romea i Julii (Romeo e Giulietta). Miłość dwojga ludzi pochodzących ze skłóconych ze sobą rodów zna cały świat. To właśnie w Weronie możecie zobaczyć legendarny balkon, na którym Julia wypatrywała swojego ukochanego. Magia tego miejsca sprawia, że spełniają się życzenia, wystarczy napisać list do Julii i czekać na spełnienie najskrytszych pragnień. Verona to miejsce idealne, by jechać tam ze swoją połówką, czy też w poszukiwaniu miłości. Można też składać prośby do bohaterki Szekspirowskiego dzieła, aby miłość swojego życia dopiero odnaleźć.

Cinque Terre

La via dell'amore

Cinque Terre to pięć miasteczek położonych na riwierze liguryjskiej. Monterosso, Vernazza, Riomaggiore, Corniglia oraz Manarola, przyciągają jak magnes turystów z całego świata, głownie za sprawą kolorowych domków nad morskimi urwiskami. Liczne zatoczki, plaże, groty, drzewa oliwkowe… ciężko o piękniejszą scenerię. Pomiędzy Riomaggiore a Manarola znajduje się Szlak zakochanych (Via dell’Amore). Ten zaledwie 20 minutowy spacer nad brzegiem morza to idylla dla zakochanych, spragnionych romantycznej scenerii na miłosne wyznania.

Venezia

Canal Grande

Wenecja to jedno z piękniejszych miast nie tylko we Włoszech, ale i na świecie. Ze swoimi licznymi kanałami, łódeczkami, wysepkami, a przede wszystkich niezwykłą atmosferą…ehhh…raj dla zakochanych. Jeżeli szukacie wyjątkowej „rozrywki” na ten szczególny dzień, to idealny będzie rejs gondolą po Canal Grande. Dwa wtulone ciała, romantyczne nucenie gondoliera, ciepły koc i Wenecja. Czego chcieć więcej?

Roma

Ponte Milvio con Lucchetti

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, zwłaszcza w Walentynki. Jeżeli chcecie zostawić ślad Waszej wielkiej miłości, możecie to zrobić zaczepiając na moście Milivio kłódkę, tzw. lucchetti dell’amore. Są ich tysiące, a za każdą kryją się uczucia, plany, wyznania i radość. Czysta magia!

Terni

3 cioccolentino terni

Tysiące zakochanych co roku odwiedza Terni. To właśnie tam znajduje się Bazylika Świętego Walentego. Legenda głosi, że biskup miasta jako pierwszy udzielił ślubu pogance i chrześcijaninowi. Ale to nie wszystko, przy grobie patrona piętrzą się stosy listów, aby pomógł znaleźć drugą połowę. I pomimo, że miasto nie należy do wybitnie romantycznych, to nie ma to znaczenia. To właśnie tu, można być blisko Świętego Walentego, jak nigdzie do tej pory.

A może macie swoje własne miejsca godne polecenia na 14 lutego?:)

Buona festa di San Valentino!
Happy Valentine’s Day!
Feliz día de San Valentín!
Udanych Walentynek!

 

 

 

 

 

Nawyku, gdzie jesteś?

Nawyku, gdzie jesteś?

Styczeń już za nami, większość z Was zrobiła zapewne listę celów do osiągnięcia na ten rok. Pewnie część z nich dotyczy nauczenia się, opanowania, czy wyszlifowania języka obcego. Z doświadczenia wiem, że pierwszy zapał wyparował i powoli wkradł się brak motywacji, z całym zapasem wymówek. Oj wymówki mają to do siebie, że znajdują się same i wystarczy sekunda, by mieć ich cały zapas pod ręką.

Entuzjazm ma to do siebie, że znika równie szybko jak się pojawił. A co najgorsze jest złym doradcą. Początkowo w naszej głowie snują się wizję, jak podchodzimy do egzaminu językowego, ba! My już mamy certyfikat  w ręce! Wizualizacja naszych zdolności wznosi nas oczami wyobraźni na wyżyny i nagle kończy się paliwo, a my siedzimy osowiali, bo wiemy, że nic z tego nie będzie. Znowu się nie udało. W tym stanie przeczekamy do kolejnego stycznia i znowu sobie naobiecujemy cudów.

Aby zapobiec takiemu wypaleniu i doprowadzić nasze cele do szczęśliwego finału  nie wystarczy sam zapał, potrzebny jest NAWYK.  Część z Was pomyśli, że poza lenistwem nie ma lepszych genów. Nic bardziej mylnego:) Trochę wiary w siebie Drodzy Czytelnicy.

Zajmijmy się przez chwilę sprawą nawyków. Dam wam przykład z pójściem do kina, idziemy na film, sięgamy po paczkę chipsów, jemy jeden po drugim. Wiemy, że przybywa nam od nich centymetrów tu i ówdzie, ale to silniejsze. Kino to taki rytuał, który kojarzy się z czymś niezdrowym, pysznym, zakazanym i jedzonym tylko tam (chociaż niekoniecznie). Czy w kinie sięgamy po sałatę i ogórki? …..Znacie odpowiedź. To kwestia nawyku. Kino = CZIPSY, POPCORN. Mamy to zakodowane od zawsze. A gdyby jednak zmienić ten szyfr na coś innego? Przeprogramować swoją głowę na marchew i jabłko?

Mawia się, że potrzeba 30 dni, aby przekodować swoje działania/ myśli na inne tory. Wiadomo, że nawyki mogą być dobre i złe. My będziemy wzbudzać w sobie jedynie te dobre, złych uczymy się samoistnie i nie trzeba tego nawet ćwiczyć. Jak w ogóle zacząć?

Wyznaczmy sobie za cel: CODZIENNIE PRZEZ 20 MIN BĘDĘ „OBCOWAŁA” Z JĘZYKIEM WŁOSKIM. Macie do wyboru:

  • książka po włosku
  • serial po włosku
  • film po włosku
  • włoska gramatyka
  • czytanka po włosku
  • włoska muzyka
  • ćwiczenia audio po włosku

Tak, tak wszystko po włosku. Możecie zacząć czytać jakąś dowolną książkę w tym języku, za miesiąc będziecie mieli za sobą pierwsza obcojęzyczną lekturę na koncie!

Samo wyznaczenie celu to jeszcze nie wszystko, to musi Wam „wejść w krew”. Dlatego warto wyznaczyć sobie porę kiedy będziecie to robić. Zdaje sobie sprawę, ze grafiki możecie mieć napięte do granic możliwości, jednak sztuka wymaga ofiar. Wyznaczenie jednej godziny, nauczy Was systematyczności, stanie się rutyną, a stąd prosta droga do nawyku.

Starajcie się wyznaczać jeden nawyk na raz, ambitnie możecie chcieć więcej, jednak nie ma co przeciążać głowy taka odpowiedzialnością. Dajcie sobie miesiąc, jeżeli Wam się spodoba to dołóżcie następny. Tym bardziej, że pierwszy cel stanie się pełnoprawnym nawykiem, a drugi będziecie wdrażać w życie, tam samo jak ten pierwszy.

Pomocne może być zakomunikowanie tej walki światu, w erze cyfrowej możecie opublikować to postanowienie i spowiadać się publicznie każdego dnia z małego sukcesu. Nic nie działa lepiej jak obawa przed publiczną kompromitacją. Bo wtedy nie przegrywacie jedynie ze sobą, ale musicie przyznać przed innymi, że się nie udało. Brzmi drastycznie? Czasem nie ma innej rady, jak mieć nad sobą bat:) Poza tym, znajomi będą was dopingować i wtedy wszystko wydaje się łatwiejsze do zrealizowania.

 Dzisiaj jest pierwszy dzień Waszego nowego nawyku!!!! To co? Podejmiecie wyzwanie? Nie macie nic do stracenia.

Krzywa wieża w Pizie

Krzywa wieża w Pizie

Z czym kojarzy Wam się Piza? (nie mylić z pizzą) Oczywiście z Krzywą Wieżą. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego właściwie Krzywa Wieża jest krzywa? Zacznijmy jednak od początku. Jej budowa rozpoczęła się w 1173 r, jednak niestabilne podłoże piaszczysto – gliniaste sprawiło, że zaczęła się ona odchylać od pionu bardzo szybko od rozpoczęcia prac, w 1185 r.  Nie był to jednak wystarczający powód, aby wstrzymać roboty budowlane. Dwa wieki później ósma i zarazem ostatnia kondygnacja zwieńczyła dzieło i w roku 1372 wieże oddano do użytku.

Warto wiedzieć, iż wieża powstała docelowo jako dzwonnica przykatedralna, była częścią większego kompleksu Campo dei Miracoli (Plac Cudów) składającego się z Katedry Santa Maria Assunta, Torre Pendente – Krzywa Wieża, Baptysterium San Giovanni. Miejsce to jest imponujące zarówno pod względem monumentalnych zabytków, jak i samej powierzchni, która sięga 8,87 ha. Ten niepowtarzalny obszar został w 1987 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem plac katedralny to wizytówka dziedzictwa kulturowego o uniwersalnej wartości.

Zaprojektowana przez Guglielmo i Bonanno Pisano przykościelna dzwonnica została zbudowana z białego marmuru na planie okręgu, jak wcześniej wspomniano, posiada osiem kondygnacji, sześć środkowych pięter otaczają charakterystyczne  ażurowe galeryjki. Te bogate zdobienia kojarzą się ze stylem bizantyjskim, ale reprezentują one odmienny trend architektoniczny – romański, a bardziej szczegółowo pizański. Wewnątrz budowli znajduje się spiralna klatka schodowa licząca 293 schody. Zaś masa wieży sięga 14 tysięcy ton!

 

Jej wysokość jest imponująca, 55 metrów robi ogromne wrażenie. Jednak to nie wysokość sprawiła, że jest znana na całym świecie, ale zwiększające się odchylenie od pionu. Zaledwie 1 milimetr odchylenia rocznie sprawił , że w ciągu stuleci zdążyła odchylić się o ponad 5 metrów.  W latach 90 XX wieku odchylenie sięgało ponad 5,5 metra, co przesądziło o zamknięciu obiektu dla zwiedzających. Do 2001 r. udało się zniwelować nachylenie do tego, które wystąpiło w 1838 r. Na chwilę obecną wynosi ono 4,6 metra!!!

Krzywa Wieża w Pizie nie jest jednym odchylonym obiektem tego typu na świecie. Krzywe wieże można podziwiać Suurhusen w Niemczech,  w Irlandii (w hrabstwie Galway), w Chinach, w Holandii, w Kanadzie czy w wielu innych krajach, a także w Polsce. Toruńska Krzywa Wieża jest odchylona od pionu o prawie 150 cm, zaś ta w Ząbkowicach Śląskich o ponad 2 metry.

Jednak to właśnie do Piza skradła serca turystów z całego świata i rocznie miasto to odwiedza 10 milionów spragnionych wrażeń i niezwykłych widoków zwiedzających. A czy Wy Drodzy Czytelnicy, mieliście już okazję zobaczyć to przekrzywione cudo architektoniczne na własne oczy?